• امروز یک شنبه چهارم مهر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

۱۱۸ موقوفه باغی در مراغه مناسب برای سرمایه‌گذاری

۱۱۸ موقوفه باغی در مراغه مناسب برای سرمایه‌گذاری

حجت‌الاسلام دکترسیدشهاب‌الدین حسینی مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی گفت: هم اکنون ۱۱۸ موقوفه باغی مراغه برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف خدماتی و تولیدی مناسب وجود دارد این موقوفه‌ها می‌تواند به صورت تجمیعی یا موردی برای سرمایه‌گذاری کلان تولیدی مورد استفاده قرار گیرد.

 پنج شنبه 10 تیر 1400   73  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقلف وامور خیریه استان آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدشهاب‌الدین حسینی روز سه‌شنبه در جلسه بررسی مشکلات موقوفات مراغه افزود: مجوز صدور ساختمان‌های تملکی در عرصه موقوفه شهرستان مراغه که بیش از ۵۰ سال برای این شهر و نیازمندان اهالی این منطقه معضل بوده است، صادر می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به سکونت اقشار کم درآمد و نیازمند در موقوفه آقالار در محله قبرستان آقالار، موقوفه صیف علی کامدار در محله جودی آباد، موقوفه حاج حسین پاشا در محله کوی صفائیه و موقوفه کریم بیگ در محله خیابان اوحدی، یک مهلت شش ماهه داده شده است تا افراد به صورت رایگان رجوع کرده و تملک اعیانی و سند ساختمان خود در عرصه موقوفه رایگان را دریافت کنند و فقط اجاره بها بسته شود.
حجت الاسلام حسینی گفت: اگر چنانچه اشخاص در طی این مدت مراجعه نکنند، در دوره شش ماهه بعدی بایستی ۱۵ درصد از قیمت زمین را تقبل کنند، در شش ماه بعد تر نیز ۳۰ درصد از قیمت زمین اخذ می‌شود.
وی متذکر شد: اگر تا مدت مقرر دریافت ۳۰ درصد از قیمت زمین نیز مراجعه نکنند، مجبور هستیم تا از طریق دستگاه قضایی اقدام کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: براساس موافقت سازمان اوقاف و امور خیریه، سرمایه‌گذاران در موقوفه‌های این شهرستان در صورت تمایل می‌توانند ازتخفیف‌های ویژه پذیره‌نویسی موقوفه‌ها نیز بهره‌مند شوند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با بیان این‌که مراغه دومین شهر از نظر تعداد موقوفه‌ها در آذربایجان‌شرقی است، بیان کرد: ایجاد درآمد پایدار برای موقوفه‌ها و نیز کمک به فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و تولیدی برای رفع مشکلات جامعه از رویکردهای اوقاف و امور خیریه است.
وی افزود: بهره‌گیری از کارشناسی‌های رسمی برای کاهش اختلاف‌های ملکی از جمله مهم‌ترین راهکارها برای کاهش مشکلات و اختلاف‌نظرها در موقوفه‌هاست که باید مورد توجه قرار گیرد.
فرهنگ وقف در مراغه نمود عینی دارد
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز در ادامه اظهار کرد: مراغه با حدود ۱۸۰۰ موقوفه از جمله شهرهایی به شمار می‌رود که در آن فرهنگ وقف نمود عینی دارد.
سیدعلی موسوی افزود: با توجه به وجود موقوفه‌های متعدد، از این ظرفیت بزرگ می‌توان برای سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های عمرانی، تولیدی و اشتغال بهره گرفت.
وی ادامه داد: با این وجود گستردگی موقوفه‌ها در سطح این شهرستان موجب شده برخی مشکلات بین موقوفه‌ها و مردم و اختلاف‌نظرهایی با دستگاه‌ها و برخی ادارات به وجود بیاید.
وی اضافه کرد: با تعامل لازم بین ادارات مختلف خدمات‌رسان، اداره اوقاف و امور خیریه و نیز متولیان موقوفه‌ها، می‌توان ضمن رعایت حقوق شرعی و قانونی وقف‌ها، مشکلات و اختلاف‌های موجود را حل کرد.
فرماندار مراغه بیان کرد: برخی از این اختلاف‌‍ها در زمینه فضاهای آموزشی یا حفاظت از میراث فرهنگی بوده که با رایزنی‌های انجام شده رو به حال کاهش است.
موسوی افزود: همچنین بر اساس موافقت سازمان اوقاف و امور خیریه با تسهیل در زمینه سرمایه‌گذاری در موقوفه‌های این شهرستان، زمینه برای اشتغال حدود یکهزار نفر فراهم خواهد شد.
کاهش اختلاف با اخذ سند رسمی برای موقوفه‌ها
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه مراغه نیز گفت: در راستای کاهش اختلاف‌های ملکی در موقوفه ها هم‌اکنون مشکل اسناد رسمی پنج موقوفه این شهرستان در نقاط مختلف شهری مرتفع شده است.
وی با اشاره به اختلاف‌های ملکی و وقفی با شهردرای در زمینه برخی املاک، بیان کرد: با برگزاری جلسات کارشناسی و نیز با در نظر گرفتن حقوق موقوفه‌ها از جمله در خیابان شهید آیت‌الله غفاری، مشکلات موجود به زودی مرتفع شده و زمینه اجرای طرح‌های عمران شهری فراهم می‌شود.
موقوفه‌ها نقش مهمی در توسعه شهر مراغه داشته است
شهردار مراغه گفت: موقوفه‌ها همواره نقش مهمی در توسعه شهر مراغه داشته و گره‌گشای بسیاری از طرح‌های عمرانی طی سال‌های اخیر بوده است.
شهرام مروتی افزود: تعامل سازنده بین متولیان و اداره اوقاف و امور خیریه و نیز شهرداری در خصوص موقوفه‌ها، زمنیه‌ساز رفع مشکلات چندین ساله و موانع قانونی موجود بر سر راه طرح‌های عمرانی است.
وی با اشاره به رفع اختلاف‌های ملکی در خصوص اراضی موقوفه واقع در طرح تعریض خیابان شهید غفاری، اضافه کرد: بر اساس توافق و نظر کارشناسی، در عوض بخشی از ملک موقوفه در طرح تعریض این خیابان، مجوزهای قانونی تجاری برای این موقوفه صادر خواهد شد
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار