• امروز چهارشنبه ششم مرداد 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

"وقف مشارکتی" راهی برای محرومیت زدایی از چهره جامعه با مشارکت همه آحاد مردم.

معاون فرهنگی واموراجتماعی اداره کل اوقاف وامور خیریه آذربایجان شرقی گفت: وقف مشارکتی، یک اقدام نیک وخدا پسندانه ای است که همه افراد جامعه با توان مالی متوسط رو به پایین می‌توانند در راستای محرومیت زدایی و تامین بخشی از نیاز های اجتماعی وفرهنگی جامعه در آن سهیم باشند.

 یک شنبه 30 خرداد 1400   40  0      

فاضلی نسب در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: تمامی مسلمانان و مومنان جامعه اسلامی، کمک به حل مشکلات هم نوعان خود و برآورده ساختن نیازهای ضروری و حل مشکلات دیگران را بر خود وظیفه می‌دانند و بر این اساس صدقه می‌دهند و یا بخشی از اموال خود را در این راه وقف می‌کنند.
وی با تاکید بر این‌که بخش اعظمی از کمک‌های مالی به مردم می‌تواند تنها از طریق موقوفات و نیات واقفان خیراندیش تامین شود، گفت: صدقه دادن افراد، تنها شامل مبلغی است که یک بار به فرد نیازمند کمک می‌کند و تمام می‌شود ودیگر در طول زمانهای متمادی استمرار ندارد، یعنی این کمک و اجر و پاداش واقف در پيشگاه خدا فقط یک بار انجام می‌گیرد.
وی متذکر شد: اما در اقدام خدا پسندانه وقف، فرد واقف یک ملک و یا موقوفه‌ای را مشخص می‌کند و می‌گوید که مثلا عایدات و ثمرات این ملک در طول تاریخ برای قشری مشخص از جامعه، مثل فقرا، دانش آموزان بی بضاعت، آزادی زندانیان جرایم غیرعمد ، نشر فرهنگ ومعارف اهل بیت (ع)و ... اختصاص یابد که در این صورت  منافعی که از این طریق از موقوفه عاید می شود و به دست می‌آید در طول تاریخ از دوران حیات واقف گرفته تا دوران پس از مرگ او خرج تامین نیاز مندان می‌شود و محدودیت زمانی ندارد وبه عبارتی واقف با وقف مال خود علاوه بر حل مشکلات جامعه و رسیدن به قرب الهی نام خود را در طول تاریخ جاودانه می کند.
فاضلی نسب تاکید کرد: به عموم مردم و مومنان توصیه می‌کنیم که برای بهره مندی از منافع این امر کار نیک وخدا پسندانه ، بخشی از اموال خود را وقف کنند که البته ضرورتی ندارد واقف  اداره اوقاف رل متولی موقه نماید بلکه خود واقف ویا هر شخص و یا موسسه ای را که امین او می باشد، می تواند بعنوان متولی اجرای نیت وهزینه کرد در آمد موقوفه نمایدو اداره اوقاف فقط ناظر این امر می باشد .
وی با اشاره به این‌که در گذشته اکثر وقف‌ها فردی و شخصی بود و تنها یک شخص با بضاعت مالی بالا، بخشی از اموال خود را وقف می‌کرد ویا بعنوان ثلث مال خود وصیت می کرد افزود:در حال حاضر برای تنوع بخشی وایجاد سازکار برای بهره مندی اکثریت مردم جامعه از فیوضات وقف ، نوع جدیدی از وقف که با عنوان "وقف جمعی" و یا "وقف مشارکتی" از آن یاد می‌شود،از طرف سازمان اوقاف مطرح شده است،در وقف جمعی برای برخی از افراد جامعه که از توان مالی چندانی برخوردار نیستند و امکاناتی در حد متوسط و رو به پایین دارند اما می‌خواهند نام خود را بعنوان واقف ثبت کنند و از لذت معنوی کمک به نیازمندان جامعه و از الطاف و رحمت الهی بهره مند باشند، امکان بهره مندی وجود دارد.
وی ادامه داد: در وقف مشارکتی، ممکن است ۱۰۰ نفر و یا حتی هزاران نفر جمع شوند و هر یک با سرمایه‌های اندک و جزئی خود ،یک مبلغ قابل توجه را مهیا سازند و با همان پول بتوانند یک ملکی را بخرند و یا بسازند و سپس همان ملک را در جهت حل نیازهای جامعه و با هر نیت خیری که خود واقفان اراده نمایند وقف کنند.
معاون فرهنگی و اموراجتماعی اداره کل اوقاف وامور خیریه آذربایجان شرقی در خصوص فرایند انجام وقف مشارکتی  گفت: گروهی از مردم ویا خانواده ای که می‌خواهند وقفی انجام دهند، یک نفر را به عنوان امین و یا چندین نفر را به عنوان هیات امنا برمی‌گزینند و این افراد با مراجعه به ادارات اوقاف شهرستان‌ها  ویا معاونت فرهنگی اداره کل درخواست وقف جمعی را ثبت می‌کنند.
وی متذکر شد: در این درخواست، باید نیت وقف که بنا به علایق افراد و با نگاه به نیازهای جامعه و منطقه است از جمله کمک به فقرا، زنان بی سرپرست، ایتام، دانش آموزان یا دانشجویان بی بضاعت، آزادی زندانیان مالی غیرعمد، کمک به خانواده‌های زندانیان و یا کمک‌ به نشر فرهنگ غنی تشیع مشخص می‌‌شود.
وی ادامه داد: پس از تعیین مبلغ پروژه و سقف مالی و سپس زمان اتمام آن پروژه برای بررسی به اداره کل اوقاف استان ارسال می‌ شود و پس از بررسی، مجوز ایجاد وقف جمعی برای متقاضیان صادر می‌شود.
فاضلی نسب اظهار کرد: در این نوع وقف، یک شماره حساب در یک از بانکها  باز می‌شود و تمامی واقفان، خرده سرمایه‌های خود را در این حساب تجمیع کرده و سپس با نظارت اوقاف امین ویا هیات امنا واقفان …
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار