• امروز شنبه بیست و پنجم اردیبهشت  1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

تثبیت یک منطقه ویژه صنعتی در اراضی اوقافی تبریز

تثبیت یک منطقه ویژه صنعتی در اراضی اوقافی تبریز

مهتابی با اشاره به آغاز فعالیت این اداره اوقاف از ابتدای سال ۹۹، گفت: با تلاش و تدابیر مدیرکل محترم اوقاف و امور خیریه استان، اقدامات اساسی در راستای شناسایی رقبات متعدد موقوفات انجام گرفته و امسال نیز ضمن بهبود و تقویت نقاط ضعف، رویکرد خود را در راستای تحقق شعار فرمایشی مقام معظم رهبری در امر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها قرار می‌دهیم.

 شنبه 11 اردیبهشت 1400   40  0      

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه سه شهرستان تبریز گفت: اقداماتی برای تثبیت یک منطقه ویژه صنعتی در اراضی اوقافی تبریز برای حمایت و جذب مشارکت سرمایه گذاران و تولیدکنندگان به خصوص تولیدات دانش بنیان انجام می‌گیرد که بعد از نهایی شدن آن، مراحل واگذاری به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان اتفاق خواهد افتاد.
طاهر مهتابی زیناب در گفت‌وگو با خبر نگار روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان آذدربایجان شرقی، با اشاره به تصویب منطقه ویژه صنعتی تبریز در اراضی اوقافی، اظهار کرد: این امرعلاوه بر تحقق افزایش بهره وری اقتصادی موقوفات، زمینه فعالیت بدون واسطه سرمایه گذاران و تولید کنندگان در اراضی اوقافی را فراهم می‌آورد.
وی با بیان این‌که ادارات اوقاف و امور خیریه و موقوفات در هیچ زمانی مانع تولید و سرمایه گذاری نبوده و نیستند، گفت: ادارات اوقاف همواره یکی از عوامل موثر برای رونق و توسعه سرمایه‌گذاری هستند، چرا که در سطح ایران اسلامی و استان، شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری تولیدی در اراضی اوقافی فعالیت می‌کنند.
وی متذکر شد: اداره اوقاف و امور خیریه نه به صورت اداری، بلکه به صورت قرارگاهی در راستای تسهیل و رفع موانع تولید با هم افزایی دستگاه‌های دیگر، آمادگی خود را اعلام می‌کند.
مهتابی با اشاره به آغاز فعالیت این اداره اوقاف از ابتدای سال ۹۹، گفت: با تلاش و تدابیر مدیرکل محترم اوقاف و امور خیریه استان، اقدامات اساسی در راستای شناسایی رقبات متعدد موقوفات انجام گرفته و امسال نیز ضمن بهبود و تقویت نقاط ضعف، رویکرد خود را در راستای تحقق شعار فرمایشی مقام معظم رهبری در امر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها قرار می‌دهیم.
وی افزود: اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه سه تبریز با گستره وسیع جغرافیایی شامل شش‌ قریه و شهر به صورت شش دانگ موقوفه ویژه موقوفات قائم مقام فراهانی است که هدف از ایجاد این اداره نیز در اولویت اول خدمت‌رسانی بهتر و موثرتر به مردم و مراجعان به خصوص سرمایه گذاران و تولیدکنندگان است. شناسایی رقبات این موقوفات با توجه به گستردگی ۴۸ هزار هکتاری موقوفه نیز در اولویت بعدی و کاری ویژه قرار دارد
وی ادامه داد: اداره اوقاف ناحیه سه تبریز با همکاری مجموعه همکاران اداره کل استان، در سال ۹۹ اقدامات اساسی در تنظیم و و تجدید اجاره نامه اراضی و املاک وقفی انجام داده و هم‌چنین جهت ساماندهی اراضی و املاک و برنامه ریزی دقیق برای سال‌های آتی اقدام به تهیه نقشه در قالب بانک کاداستر رقبات موقوفات کرده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه سه تبریز با تاکید بر این‌که تعطیلی یا رکود فعالیت بنگاه‌های تولیدی و توقف روند تکمیل طرح‌های سرمایه‌گذاری باید آسیب شناسی شود، افزود: باید با حذف برخی واسطه‌ها غیرمهم از مداخله غیرضروری برخی دستگاه‌ها و عوامل زاید جلوگیری شود. خواسته اداره اوقاف نیز حذف این نوع واسطه‌ها در امر سرمایه‌گذاری و تولید است تا سرمایه‌گذار و تولید کننده با موقوفه به صورت مستقیم وارد مذاکره و اقدام شود.
وی متذکر شد: امیدواریم در سال جدید با پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها و افزایش نظارت دستگاه‌های ناظر بر این امر، اقدامی موثر را در امر تولید داشته باشیم و این مانع زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها به جای اقتصاد فردی و گروه خاص، در راستای رشد و تعالی اقتصاد عمومی کشور و معیشت مردم باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اقدامات این اداره در حوزه کرونایی نیز گفت: با توجه به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم در روزهای کرونایی، موقوفات قائم مقام فراهانی در راستای محرومیت زدایی با کمک عوامل فرهنگی امامزادگان استان و شهر تبریز، خانواده‌های فقیر، مستمند، آسیب دیده و آسیب پذیر از کرونا را شناسایی کرده و طی سال گذشته و از آغار سال جدید و ایام ماه مبارک رمضان اقدام به تهیه و توزیع بیش از ۱۲۰۰ بسته معیشتی کرده است.
پرداخت کمک هزینه ازدواج برای ۱۰۰ زوج جوان
مهتابی افزود: در سال ۹۹ از محل نیت واقفان نیک اندیش، طی دو مرحله در سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و سالروز ولادت حضرت زینب (س) برای بیش از ۱۰۰ زوج جوان کمک هزینه ازدواج پرداخته شده است.
وی ادامه داد: در امر تعزیه داری پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) نیز همانند سال‌های گذشته در اکثر ایام شهادت‌ها در امامزادگان و اماکن متبرکه تبریز، مراسم تعزیه داری و سوگواری برگزار شده که این امور در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.
وی متذکر شد: یکی از کارهای اساسی این اداره اوقاف در سال‌های اخیر، شناسایی افراد و خانواده‌های مستمند واقعی توسط عوامل فرهنگی امام‌زادگان در قالب مراکز افق بود که با شناسایی آن دسته از مردم مساعدت‌های مالی و معیشتی از محل نیت‌های مرتبط موقوفات انجام گرفته و انجام خواهد گرفت.
انتهای پیام
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار