• امروز سه شنبه یکم تیر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

شناسایی وقف ۵۴ هزار هکتاری ۹ روستا در میانه

شناسایی وقف ۵۴ هزار هکتاری ۹ روستا در میانه

حجت الاسلام عزالدین تقی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان، اظهار کرد:موقوفه مرحومه بانو بوالقیس که شامل ۹ روستا با مساحت ۵۴ هزار هکتار می‌شود، در مرحله تبدیل به احسن و واگذاری قرار دارد که با اتمام این موضوع، امیدواریم بتوانیم اقدام مهمی در راستای درآمدزایی، بهره وری و تثبیت موقوفه و از طرف دیگر به عنوان یک خدمت ماندگار برای مستاجران در حوزه این موقوفه انجام داده باشیم.

 شنبه 4 اردیبهشت 1400   45  0      

حجت الاسلام عزالدین تقی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان، اظهار کرد: میانه یک شهرستان متمایز و متفاوت با سایر شهرستان‌های استان در حوزه وقف است، چرا که اغلب موقوفات در این منطقه دست نخورده و شناسایی نشده هستند. اما اداره اوقاف میانه جهت شناسایی این موقوفات با یک حرکت شاخص خود اقدام به حضور و بازدید میدانی از روستاها و بخش‌های مختلف شهرستان کرده که در این راستا نیز توانستیم یکسری وقف‌های جدید را شناسایی کنیم.
وی ادامه داد: شاخص ترین موقوفه شهرستان میانه شامل بحث موقوفه امامزاده سیداسماعیل بوده و بر این اساس نیم دانگ از شهر میانه متعلق به آستان سیداسماعیل علیه السلام می‌شود، ولی متاسفانه این موقوفه تاکنون دست نخورده مانده و روی آن کار چندانی انجام نگرفته است. البته اخیرا در راستای احیای این موقوفه با نصب امین موقوفه وارد عمل شده و در راستای رفع موانع،  اقداماتی را انجام داده‌ایم که ان‌شاالله با پشتیبانی‌ها، شاهد شکوفایی و به ثمر نشستن نیات واقف و به تبع آن توسعه فعالیت‌های فرهنگی قرآنی و اجتماعی و عمرانی امامزاده باشیم.
حجت الاسلام تقی‌زاده در خصوص موقوفه بزرگ دیگر این شهرستان نیز گفت: موقوفه مرحومه بانو بوالقیس که شامل ۹ روستا با مساحت ۵۴ هزار هکتار می‌شود، در مرحله تبدیل به احسن و واگذاری قرار دارد که با اتمام این موضوع، امیدواریم بتوانیم اقدام مهمی در راستای درآمدزایی، بهره وری و تثبیت موقوفه و از طرف دیگر به عنوان یک خدمت ماندگار برای مستاجران در حوزه این موقوفه انجام داده باشیم.
وی با تاکید بر لزوم ترویج و تبلیغ فرهنگ و سنت حسنه وقف بر اساس سیره حضرت خدیجه کبری (س)، اظهار کرد: ما باید این بانوی بزرگوار جهان اسلام را به عنوان الگو و سرمشق فرهنگ هم نوع دوستی و وقف و بذل و ایثار مال و جان برای اسلام و جامعه معرفی کنیم، چرا که ایشان با بصیرت و آگاهی و با ایمان به امام زمان شناسی ودین مداری با پاسداشت دین و پیامبر الهی ، تمامی ثروت و توان مالی خود را در جهت پیشبردوتوسعه وتعمیق دین مبین اسلام در دنیای آن روز اهدا کردند.
وی خاطرنشان کرد: امروز از تمامی افراد متمکن و ثروتمندان و اغنیایی که صاحب مال هستند، خواهشمندیم تا هر چه در توان دارند را در راستای گره گشایی از جامعه صرف کنند و حداقل با مساعدت و احسان‌های خود در قالب وقف، درآمد و مازاد ثروت خود را برای کمک به فقرا و نیازمندان اعم از ایتام یا تهیه جهزیه برای دختران بی بضاعت و کمک به پسران در سن ازدواج و یا بیماران صعب العلاج صرف کنند. حتی این قشر توانمند می‌توانند بخشی از درآمد خود را برای  امر قرآنی در این ماه قرآنی اختصاص دهند که کار بسیار زیبا و ماندگاری است.
رئیس اداره اوقاف میانه گفت: افراد دارای بضاعت می‌توانند با کمک‌های شایسته خود در سر سفره های کسانی که این روزها با بیماری کرونا و مسائل اقتصادی  درگیر هستند، سهیم شوند و یک عمل باقیات و الصالحاتی در زندگی چند روزه دنیوی اخذ کنند.
وی متذکر شد: هستند کسانی که جان و مال خود را در این دنیا وقف می‌کنند، اما بر اساس آیات الهی قرآنی، گاه مال بر جان مقدم می‌شود که این امر اهمیت  احسان مال و صدقات را نشان می‌دهد و به معنای این است که وقف جان و مال مقدم بر سایر فضایل انسانی است.
وی در خصوص سایر اقدامات این اداره در سطح شهرستان، اظهار کرد: اداره اوقاف شهرستان میانه در چارچوب سیاست‌های سازمان اوقاف و بر مبنای برنامه‌های ابلاغی در حوزه فرهنگی، طرح "آرامش بهاری" طرحی برای تحویل سال را با دعوت از مبلغان  بومی و اعزامی از قم در روزهای عید نوروزومناسبتهای ملی و مذهبی درطول سال گذشته و امسال اجرا کرده است.
حجت الاسلام تقی‌زاده افزود: این طرح در روزهای کرونایی با محوریت امامزادگان جلیل القدر شهرستان از جمله امامزاده سیداسماعیل که یکی از امامزادگان شاخص کشوری نیز محسوب می‌شود و امامزاده سیدمحمد بخش کندوان با حضور زنان و مردان مومن و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اغلب به صورت مجازی برگزار شد.
وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های متعدد فرهنگی این اداره در طول سال، گفت: ویژه برنامه‌های بصیرت عاشورایی را با محوریت بقعه امامزاده سیداسماعیل برای ایام محرم و صفر در سطح شهرستان برگزار کردیم و در حوزه حقوق ثبتی نیز موفق شدیم تا اسناد موقوفه بسیاری را از جمله سند ۵۴ هزار هکتار اخذ کنیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار