• امروز پنج شنبه دوم اردیبهشت  1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مساجد باید محلی برای معاشرت اجتماعی مردم باشد

مساجد باید محلی برای معاشرت اجتماعی مردم باشد

حجت الاسلام و المسلمین دکترسید شهاب الدین حسینی در جلسه واگذاری پرونده‌های صلح و سازش هیئت امنای مساجد به شورای حل اختلاف که با حضور رئیس شورای حل اختلاف استان، تعدادی از اعضای هیأت امنای مساجد برگزار شد، اظهار کرد: مساجد کارکرد متعددی دارند و علاوه بر بحث نماز و عبادت، می توان در مساجد قدم هایی در راستای حل آسیب ها و معضلات اجتماعی برداشت که مورد تاکید رهبرمعظم انقلاب نیز است.

 پنج شنبه 19 فروردین 1400   32  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان آذربایجان شرقی ،حجت الاسلام و المسلمین دکترسید شهاب الدین حسینی امروز  در جلسه واگذاری پرونده‌های صلح و سازش هیئت امنای مساجد به شورای حل اختلاف که با حضور رئیس شورای حل اختلاف استان، تعدادی از اعضای هیأت امنای مساجد برگزار شد، اظهار کرد: مساجد کارکرد متعددی دارند و علاوه بر بحث نماز و عبادت، می توان در مساجد قدم هایی در راستای حل آسیب ها و معضلات اجتماعی برداشت که مورد تاکید رهبرمعظم انقلاب نیز است.
وی ادامه داد: این فعالیت ها می تواند منشا برکت باشد به طوریکه در کنار کارکردهای فرهنگی و تربیتی مساجد، می توان در باب معاشرت نیز بسیاری از مشکلات مردم را در حل کرد.
وی افزود: این طرح مساجد را همیار و همراه مردم قرار می دهد چون علاوه بر اینکه رسیدگی به پرونده ها هزینه بر و زمان بر است، معضلات نیز روز به روز زیاد تر می شود و کثرت پرونده ها در دادگاه ها به اندازه ای است  که موضوعات جزئی رسیدگی به موضوعات اصلی را به تعویق می اندازد.  
مدیرکل اوقاف و امورخیریه آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: ۷۰۰ مسجد فعال و در مجموع تقریبا ۱۰۰۰ مسجد در تبریز وجود دارد و به طور میانگین اگر تعداد اعضای هیات امنای هر مسجد را ۵ نفر حساب کنیم، چیزی حدود ۵ هزار نفر خواهد شد که همین تعداد برای رفع و رجوع مشکلات و آمد و شد ها نیاز مند ارائه خدمات است.
وی ادامه داد: اخیرا با اعمال یک برش تاکتیکی، مساجد را از ناحیه های یک و دو جدا کردیم چون که وظیفه اصلی ما نگهداری، احیا و مرمت موقوفات است به همین دلیل اداره ای تحت عنوان امور مساجد راه اندازی کردیم که در تلاشیم در این خصوص ناحیه ای نیز در تبریز ایجاد کنیم.
وی اضافه کرد: شورای رسیدگی به امور هیأت امنای مساجد با ۲۰ مرکز و با تقسیم حوزه های بسیج از بین مساجد این حوزه ها، ۵ مسجد به عنوان مسجد شاخص به همراه روحانی معتمد و مسئول حوزه بسیج انتخاب می‌شود تا در انتخاب هیأت امنا و حل معضلات و مشکلات به ما کمک کند تا از این طریق هیأت های امنا جلوه و چهره مردمی پیدا کند
دکترحسینی در پایان سخنان خود گفت: ما بجای اینکه یک مسجد خاص را برای امور حل اختلاف انتخاب کنیم، ۲۰ مرکز را به عنوان مراکز حل اختلاف انتخاب می‌کنیم تا علاوه بر حل مشکلات، بر انتخاب هیات امنا و ترویج رویکرد جوانگرایی و انقلابی سازی و پا به کار بودن مسجد نیز اقدام و نظارت کند.
انتهای پیام
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار