• امروز یک شنبه یازدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

موقوفات نیازمند بهره وری بیشتر هستند

موقوفات نیازمند بهره وری بیشتر هستند

مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: در عصری که موقوفه خواری بر موقوفه داری پیشی گرفته است، موقوفات نیازمند بهره وری بیشتر هستند.

 سه شنبه 14 آبان 1398   116  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایحان شرقی،حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید شهاب الدین حسینی، در همایش یاوران وقف گفت: اینکه این مقدار موقوفه، بدون بهره وری لازم، گرد فراموشی بر آنها نشسته باشد، جایز نیست و هم اکنون موقوفات یک در هزار درآمد پیش بینی شده خود را نیز ندارند.
وی ادامه داد: باید عمران و آبادی موقوفات متناسب با رشد و توسعه آنها صورت گیرد تا با افزایش بهره وری آنها، درآمد موقوفات نیز افزایش یابد.
وی با انتقاد از اینکه گاهی موقوفات فقط در اطعام و احسان فقرا خلاصه می شود گفت: ورود موقوفات به عرصه های جدید، ضروری است.
وی با بیان اینکه امروزه توسعه و گسترش دین نیازمند فکر و اندیشه و نیازمند فرهنگ سازی است گفت: هم اکنون حوزه های علمیه در حال گسترش هستند و باید برای کمک به حوزه های علمیه موقوفات جدید خلق کرد.
وی با اشاره به ایجاد 100 رشته جدید در حوزه های علمیه و تحصیل طلبه از 110 کشور خارجی در حوزه علمیه قم  گفت: این رشته ها برای پاسخگویی به نیاز جامعه اسلامی لحاظ و این طلبه ها برای نشر تفکر اسلامی در اقصی نقاط جهان تربیت می شوند، که نیازمند تامین منابع مالی هستند.
وی با بیان اینکه هم اکنون بیداری اسلامی در جهان اسلام به برکت جمهوری اسلامی ایران محقق شده است گفت: نه تنها در کشورهای عراق، بحرین، سوریه، مصر و یمن شاهد این تحولات هستیم حتی در خود آمریکا و آمریکای لاتین نیز رویکرد شیعه گرایی افزایش یافته است.
وی ادامه داد: نهضت بزرگی که شیخ زکزاکی در نیجریه ایجاد کرده است، برگرفته از  تربیتی است که در حوزه علمیه قم و در محضر امام خمینی یاد گرفته است و توانسته 25 میلیون نفر را شیعه کند.
وی از حوزه های علمیه بعنوان یکی از برکات جمهوری اسلامی یاد کرد و گفت: برای توسعه هر چه بیشتر نیازمند پشتوانه مالی است که موقوفات می تواند بهترین محل تامین منابع مالی آن باشد.
وی حوزه های نانو، دانش بنیان، فناوری های نوین، تازه های پزشکی، بهداشت و درمان را نیز از عرصه های جدید نیات واقفین معرفی کرد و گفت: هم اکنون 128 نوع سرطان شناخته شده وجود دارد که با توجه به شیوع آن در جامعه، خیران نیک اندیش با ورود به این حوزه می توانند،  باری از دوش خانواده بیماران بردارند.
وی در بخشی از صحبت های خود به برخی آسیب های اجتماعی از جمله طلاق و اعتیاد اشاره کرد و گفت: راه حل کاهش این آسیب ها، ایجاد اشتغال است که موقوفه 38 هزار هکتاری قائم مقام فراهانی، در ایجاد اشتغال و رونق تولید نقش قابل توجهی می تواند ایفا کند.
وی ادامه داد: با توجه به افزایش آسیب های اجتماعی، افزایش سن ازدواج، ترویج ولنگاری های فرهنگی، نیاز به ارتقای موقوفات در حوزه درمان آسیب های اجتماعی بیش از پیش احساس می شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار