• امروز یک شنبه یازدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بخش قابل توجهی از مشکلات جامعه؛ با سنت وقف، قابل رفع است

بخش قابل توجهی از مشکلات جامعه؛ با سنت وقف، قابل رفع است

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: اگر نیازهای جامعه را احصاء کنیم، بخش قابل توجهی از مشکلات جامعه، با سنت وقف قابل رفع است.

 سه شنبه 14 آبان 1398   99  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایحان شرقی ،حجت الاسلام و المسلمین فقیه در همایش یاوران وقف در محل سالن قرآن گفت: وقف سنت حسنه ای است که بعنوان منبع مالی، نظام حکومت اسلامی از راهکارهای حل معظلات فرهنگی و حل مشکلات اقتصادی است.
وی با بیان اینکه سنت وقف سنتی دیرپا اما ماندگار و ارزشمند است گفت: بعنوان صدقه جاری برای واقفین و منبع مالی برای اداره جامعه مورد توجه قرار می گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین فقیه، ادامه داد: تنوع نیت، پشتوانه اعتقادی و دینی و همچنین ضمانت اجرایی داشتن، سه ویژگی مهم سنت وقف است.
وی با اشاره به اینکه بیش از 800 نوع نیت برای وقف در کشور وجود دارد گفت: واقف می تواند در مسائل فرهنگی، درمانی، آموزشی، ازدواج، مسجد و حوزه های علمیه نیت داشته باشد و این تنوع نیت و عدم محدودیت در نیت دست واقف را باز می گذارد.
وی گفت: ویژگی پشتوانه دینی وقف نیز، راهکارهای لازم برای افزایش بهره وری نیات را ایجاد می کند تا، خادمان وقف برای احیا و حفظ موقوفات تلاش کنند.
وی با اشاره به برخی معظلات اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق، گفت: می توان با نیت پرداخت تسهیلات برای ازدواج جوانان، و اشتغال جوانان، آمار این آسیب های اجتماعی را کاهش داد.
وی با بیان اینکه هیچ کس مجاز به تخلف و حتی دخل و تصرف در نیت واقف نیست گفت: معامله موقوفه، معامله ای باطل است و طبق ضمانت اجرایی که وقف دارد، دست اندرکاران باید با بروز رسانی نیت واقف، بهترین و بیشترین استفاده را از موقوفه کرد.
وی گفت: مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اشتغال، بیشترین مشکلاتی است که در دیدارهای مردمی به چشم می خورد و می توان از رهگذر درآمدهای وقف، در راستای کاهش این مشکلات گام برداشت.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار