• امروز یک شنبه یازدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

موقوفه ربع رشیدی؛ تنها موقوفه ثبت جهانی شده در دنیا

موقوفه ربع رشیدی؛ تنها موقوفه ثبت جهانی شده در دنیا

مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: موقوفه ربع رشیدی بزرگترین وقف و تنها موقوفه ثبت جهانی شده است که اگر بطور کامل احیا شود، منابع مالی مورد نیاز برای علوم انسانی و علوم پزشکی تامین می شود.

 سه شنبه 14 آبان 1398   139  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایحان شرقی ،حجت الاسلام والمسلمین سید شهاب الدین حسینی در نشست تخصصی با اطباء و پزشکان بسیجی گفت: بیشترین بخش موقوفه خواجه رشید الدین فضل الله همدانی که در قرن هفتم هجری وقف شده، به تبریز و آذربایجان شرقی تعلق دارد وی با بیان اینکه این واقف خیراندیش در 6 کشور دنیا از جمله ترکیه، سوریه و عراق و همچنین در 8 استان کشور ، موقوفاتی به یادگار گذاشته گفت: یکی از موضوعاتی که در نیات واقفین مورد توجه قرار می گیرد، بحث درمان و پزشکی است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی از موقوفه بیمارستان 640 تخت خوابی مردانی آذر در منطقه خاوران تبریز نیز بعنوان بزرگترین موقوفه ثبت شده در استان، بعد از انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: این بیمارستان تخصصی در زمینی به وسعت ۹ هکتار با زیربنای ۵۵ هزار مترمربعی در چهار طبقه در حال احداث است.
وی ادامه داد: برای ساخت این بیمارستان تاکنون 110 میلیارد تومان هزینه شده و 200 میلیارد تومان نیز نیاز است تا بصورت کامل برای خدمت به کودکان بیمار به بهره برداری برسد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یادآور شد: هم اکنون 6 بیمارستان از جمله اسدآبادی، شهید محلاتی، ارتش، 29 بهمن تبریز، نیکوکاری و همچنین آزمایشگاه استان در عرصه ها و اعیانی وقفی بنا شده اند که در همه اینها مردم از عواید وقف در خصوص درمان و پزشکی استفاده می کنند.
حجت الاسلام و المسلمین حسینی در ادامه ی این نشست از رویکرد جدید سازمان اوقاف در مباحث علوم نوین خبر داد و گفت: علوم دانش بنیان، تازه های پزشکی و نانو فناوری، عرصه های جدیدی برای نیت واقفین هستند تا از داشته های وقف در این حوزه ها، بهره مند شویم.
وی با بیان اینکه وظیفه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اجرای امینانه به نیات واقف خیراندیش یادآور شد: این اداره کل سعی دارد در راستای اجرای نیات واقفان برای درمان بیماران نیازمند، گام های موثری بردارد.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی گفت: هم اکنون در کشور بیش از 800 نوع نیت شناخته شده وجود دارد و نیات متعدد از جمله حوزه های علمیه، سادات، اطعام فقرا، بهداشت و درمان تقسیم می شوند که بعضا بنا به شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه، متفاوت است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار