• امروز شنبه پنجم مهر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

موقوفات با جایگاه واقعی خود، فاصله دارند

موقوفات با جایگاه واقعی خود، فاصله دارند

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گفت: موقوفات هنوز با جایگاه واقعی خود که باید بعنوان پشتوانه دین قرار بگیرد فاصله دارد.

 یک شنبه 12 آبان 1398   100  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایحان شرقی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید شهاب الدین حسینی در جلسه هم اندیشی علمای شهر در حوزه موقوفات با انتقاد از وضعیت فعلی موقوفات در استان و کشور گفت: علی رغم دستور صریح بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرهنگ موقوفه خواری بر فرهنگ موقوفه داری برتری دارد.
وی با اشاره به اجرای قانون ناصواب اصلاحات ارضی در دوران حکومت رضا خان میرپنج و جانشین نامشروع او در سالهای قبل از انقلاب اسلامی گفت:  با اجرای قانون اصلاحات ارضی، موقوفات نه تنها تاراج که به دست فراموشی هم سپرده شده بود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه ادامه داد: با ظهور انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی و صدور فتوای تاریخی امام برای احیای موقوفات، جان دیگری به موقوفات بخشیده شد و احیای موقوفات گام به گام پیش رفت.
وی با تاکید بر احیای فرهنگ وقف در راستای حمایت از دین و گسترش فرهنگ دینی گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با 140 کارمند برای مدیریت 8 هزار و 700 موقوفه و 19 هزار و 700 رقبه نیازمند همراهی روحانیون است تا بتواند این فرهنگ را در جامعه گسترش دهد.
وی با ابراز تاسف از اینکه در باب حوزه های علمی، موضوعات دینی و قرآنی، نیت های وقفی خیلی پایین است گفت: بیش از 800 نوع نیت در کشور وجود دارد و درآمد امروز موقوفات نیازمند بازنگری است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در تشریح اولویت هزینه کرد درآمد موقوفات گفت: اولویت با حوزه های علمیه خواهد بود تا منابع پایداری برای حوزه های علمیه ایجاد شود و بعد از آن شرکت های دانش بنیان، بهداشت و درمان، حوزه های فناوری و حوزه های مختلف دیگر است.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی از روحانیون و علما خواست تا با مشارکت دسته جمعی و خیزش عمومی در حوزه های متعدد اقدام کنند چرا که اگر موقوفات احیا شود، در حوزه های فرهنگی نیازی به بودجه دولتی نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه وقف مصداق اعلای باقیات صالحات و صدقات جاریه و سنت دیرپای نبوی و علوی و فاطمی است ادامه داد: بعنوان خادم مجموعه موقوفات استان، نیازمندی بیش از پیش برای فرهنگ سازی و احیای این سنت نبوی را متذکر می شوم.
وی از موقوفات بعنوان وقوف در منای عشق، خروج از مرز خودخواهی و ورود به مرز دیگر خواهی یاد کرد و گفت: وقف پاسخی به فطرت ابدی خواهی انسان است، مخصوصا برای انسان هایی که می خواهند نام و یاد خود را به بلندای تاریخ ماندگار کنند.
وی در تشریح وظایف مجموعه اداره کل اوقاف و امور خیریه نیز گفت: در کنار بهره برداری از موقوفات، اجرای امینانه به موقوفات با بروز رسانی و ارتقا، تولیت بیش از 200 امامزاده ثبت شده، 60 امامزاده شاخص و 6 امامزاده مشهور بر عهده این اداره کل است.
وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه امامزادگان باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند گفت: هم اکنون 5 مرکز افق ( اجتماعی ،فرهنگی، قرآنی) راه اندازی شده و  40 مورد نیز در حال راه اندازی است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یادآور شد: این مراکز در راستای ترویج فرهنگ قرآن و عترت و فرهنگ انقلاب اسلامی راه اندازی می شود و مشارکت و همت همه را می طلبد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار