• امروز چهارشنبه چهاردهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی: حضرت رقیه(س) رمز ماندگاری وقایع شام است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی: حضرت رقیه(س) رمز ماندگاری وقایع شام است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه اذربایجان شرقی گفت: رمز ماندگاری حوادث خرابه شام در تاریخ نهضت عاشورا حضور و نقش آفرینی حضرت رقیه (س) است.

 شنبه 13 مهر 1398   163  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید شهاب الدین حسینی امروز شنبه در همایش سه سالگان حسینی که در محل مسجد طوبی تبریز برگزار شد در خصوص فلسفه قیام امام حسین (ع) گفت: امام حسین (ع) به کربلا رفت تا هندسه ای جدید از جامعیت اسلام را عرضه کرده و بشریت را از گمراهی آشکارش رها سازد.
وی در تشریح چرایی وقوع حادثه عاشورا گفت: هر چند اسلام به واسطه پیامبر(ص) حادث شد اما رمز ماندگاری آن به واسطه امام حسین(ع) است و در این مسیر دلایل مختلفی منجر به وقوع این حادثه عظیم شد.
مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان افزود: دلیل اول وقوع حادثه عاشورا دریافت نشدن کلام رهبر اسلامی بعد از پیامبر (ص) توسط جامعه اسلامی بود زیرا مردم به سفارش ایشان در خصوص سرنوشت مسلمانان و رهبر آینده شان بی تفاوت ماندند و اگر کلام رهبر اسلامی در جامعه بر زمین بماند آن جامعه به گمراهی کشیده می شود.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی ادامه داد: دلیل دوم وقوع نهضت عاشورا از بین رفتن معنویت و اخلاق در جامعه بود، باید دید چه چیزهایی در زمان پیامبر(ص) ارزش بود و چه چیزهایی بعد از ایشان در جامعه به ارزش تبدیل شد . اخلاق و معنویت به قدری مهم است که رهبر معظم انقلاب در الزامات هفت گانه بیانیه گام دوم انقلاب به این موضوع اشاره و آن را منشور دوم انقلاب اسلامی نامیده اند.
وی سومین دلیل وقوع قیام را افول غیرت دینی در جامعه دانست و اظهار داشت: اگر روح جانبازی و جان نثاری در راه دین از بین برود باید شاهد عواقب تاسف بار آن در جامعه باشیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همچنین ابراز داشت: چهارمین مورد عمل نکردن به تکلیف از سوی خواص در برابر اسلام است. نباید در این زمینه فکرمان به سمت مسؤولان برود، بلکه خواص جامعه اسلامی کسانی هستند که دارای قدرت تحلیل، برهان و بینه اند. آنان باید در بزنگاه ها قدرت تشخیص طرف حق را داشته باشند که اگر چنین نباشد شمر بن ذالجوشن به عنوان شرکت کننده در جنگ صفین همراه با قبیله در رکاب تبدیل به قاتل فرزند ایشان در کربلا می شود.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ماندگاری اسلام با روشنگری های امام سجاد(ع)، حضرت زینب(س) و کاروان اسرای کربلا ادامه یافته، حضرت زینب(س) منزل به منزل این رسالت را به دوش کشید و در کاخ ابن زیاد با دید توحیدی اش با به تصویر کشیدن زیبایی های واقعه عاشورا هجمه سیاسی آنان را در هم شکست.
وی در خصوص نقش حضرت رقیه (س) در ادامه نهضت حسینی افزود: در شام خطبه های غرای حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) باعث بر هم ریختن خاندان بنی امیه و بقای قیام عاشورا و برجسته سازی نقش سه ساله اباعبدالله حضرت رقیه (س) شد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی اظهار داشت: کسانی که در خصوص همراهی سه ساله اباعبدالله (ع) با کاروان کربلا و اسرای شام تشکیک می کنند باید بدانند اگر ایشان همراه اسرای شام نبودند واقعه خرابه شام هرگز در تاریخ اسلام ماندگار نمی شد و امثال شهید حججی برای حمایت از حریم مطهر ایشان در شام جانبازی و جانفشانی نمی کردند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار