• امروز چهارشنبه چهاردهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

انقلاب اسلامی احیاگر موقوفات در کشور

انقلاب اسلامی احیاگر موقوفات در کشور

با توجه به چپاول و غارتی که در طول تاریخ در مورد موقوفات اتفاق افتاده بود با روی کار آمدن انقلاب اسلامی موقوفات در کشوردوباره احیاء شد.

 شنبه 16 شهریور 1398   85  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی حجت الاسلام والمسلمین حسینی مدیرکل اوقاف آذربایجان شرقی در نشستی با شریفی مدیرعامل مس سونگون به منظور بررسی راههای تعامل هرچه بیشتر اوقاف و مجموعه مس سونگون با بیان این مطلب گفت : با توجه به روحیه انفاق و بخشش در ایرانیان وقف در کشور ایران دارای سابقه دیرینه است اما متاسفانه به دلیل بی کفایتی های حاکمان طاغوت در طول تاریخ نه تنها مورد غفلت بوده بلکه بارها مورد چپاول قرار گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی افزود :در تاریخ نادر شاه نقش اساسی در از بین بردن موقوفات و غارت آنها داشت اما در دوران رضاخان بنا به دلایل سیاسی که شروع به دین ستیزی کرده بود و عزاداری ها و مراسمات مذهبی را به تعطیلی کشانده بود مردم به طور محسوس به وقف اموال خود پرداختند تا به طور مخفیانه و در اماکن وقفی با نیت سید الشهدا عزاداریها را رونق دهند.
وی ادامه داد بنده از این زمان و از موقوفات آن دوران که مردم با بصیرت سیاسی وارد عمل شدند به عنوان دوران موقوفات سیاسی یاد میکنم اما متاسفانه با قانون اصلاحات اراضی در دوران رضاخان موقوفات باز هم غارت شد و به مسئله ارباب رعیتی تبدیل شد.
دکتر حسینی در ادامه گفت : با روی کار آمدن انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) فتوایی که در این خصوص صادر کرد که (موقوفات باید به حالت وقفیت باقی و به وقف عمل گردد) دوباره موقوفات احیا شده و جانی دوباره به این سنت حسنه بخشیده شد.
وی افزود : بر همین اساس و با توجه به این همه پستی و بلندی هایی که در مسیر وقف وجود داشته امروز ما وظیفه داریم مال مردم را که با نیت قرب الهی برای امور عام المنفعه وقف کرده اند و به ما امانت سپرده اند حفظ ، احیا ودر مسیر نیتها هزینه کنیم.
مدیر کل اوقاف استان با اشاره به رویکرد مدیریتی خود در اوقاف گفت : بنده با تمام توان و تجاربی که دارم تلاش خواهم کرد موقوفات را احیاکرده به درآمد زایی برسانم چرا که امروز خیلی از گره های کور در جامعه از همین راه حل شدنی است.
حسینی افزود : مشکلات اقتصادی ، فقر، مشکل ازدواج جوانان ، اشتغال، وحتی مشکلات فرهنگی و اجتماعی میتوانند با هزینه هایی حاصل از درآمد موقوفات عظیمی که در استان داریم مرتفع شوند.
وی با اشاره به سبقه صنعتی در استان و موقوفه بودن زمینهای مس سونگون گفت : باظرفیتهایی که در استان از لحاظ تولیدی و صنعتی داریم و زمینهای موقوفه با شرایط خاصی که موجود است میتوانیم گامهای مهمی در عرصه صنعت و تولید برداریم و از همینجا همکاری خود را با  تمام متولیان صنعتی و تولیدی  استان اعلام میکنیم.
در پایان مهندس شریفی مدیر عامل مس سونگون آذربایجان هم با ابراز خرسندی از توجه ویژه مدیر کل کاربلد اوقاف استان به بحث صنعت، تولید و کار آفرینی گفت : مایه مباهات است که اوقاف استان که امانت مردم می باشد به دست فردی سپرده شده است که با روحیه کار و تولید آشنایی کامل دارد و امیدواریم بتوانیم هرآنچه از دستمان برای پیشبرد اهداف جنابعالی برآید انجام دهیم .
وی افزود : مس سونگون با تمام عوامل و توان آماده همکاری با مجموعه اوقاف استان است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار