• امروز چهارشنبه بیست و نهم اسفند 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سایت سازمان  ورزش  و جوانان

پدافند غیرعامل کالبدی

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بحث اصلی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی احیای موقوفات است

بحث اصلی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی احیای موقوفات است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: بحث اصلی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی احیای موقوفات است.

 دوشنبه 17 اردیبهشت 1397   840  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام علی مصائبی در حاشیه تور دو روزه زیارتی، سیاحتی و فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان به جلفا در نشست صمیمی با خبرنگاران و عکاسان حاضر در این تور، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد منجی عالم بشریت بر کرامات امامزاده سید محمد از نوادگان امام محمد جواد (ع) گفت: آذربایجان شرقی از نظر قدمت، تاریخ و اهمیت تأثیرگذاری بر مسایل مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی، صنعتی و اقتصادی از استان های بسیار مطرح در کشور می باشد .

وی با تکیه بر تبریز 2018 و سفرهای گردشگران کشورهای اسلامی در پاسخ به سؤالات مرتبط با بحث شجره نامه امام زادگان و فرمایش مقام عظمای رهبری در این خصوص، ادامه داد: امام‌زادگان همان مغناطیس‌هایی هستند که مردم را به زیارت خود جذب می‌کنند .

حجت الاسلام مصائبی در همین راستا با اشاره به تبلیغات سوء مشهود در چگونگی آزار و اذیت ها امامزاده ها و آوارگی آنان در دوره منصور دوانیقی ادامه داد: این نوادگان در هر زمان مورد شکنجه بودند و حتی آنان را زنده زنده لای دیوار می گذاشتند و آنان را آواره مناطق مختلف، کوه ها و بیابان ها می کردند و اگر امامزاده ها چنین جذبه ای نداشته باشند، مردم برای زیارت آن ها، راهی چنین مسیرهای صعب العبور نمی شوند .

وی با بیان اینکه استان ما از نظر شجره ای امامزاده ها بسیار غنی است، ابراز داشت: استان ما جزو استان هایی است که بیش ترین بقعه با شجره های بسیار غنی را داراست، اما متأسفانه ما مثل سایر استان‌ها، نتوانسته ایم آن ها را معرفی کنیم .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یکی از دلایل موفقیت استان‌های دیگر در معرفی امامزاده ها و بقعه ها را، وجود ظرفیت‌های بزرگ گردشگری و حضور مسافران در این حوزه دانست و گفت: معرفی امام‌زادگان می‌تواند تأثیرگذار بر بحث جذب گردشگر باشد و ما هرقدر امام‌زادگان را در داخل کشور یا از خارج کشور معرفی کنیم، گردشگران زیادی برای زیارت آن‌ها خواهند آمد .

وی با اظهار بر اینکه نسبت به سال های گذشته هم تعداد زائران بیش تر شده است، هم توجه مردم به امامزاده ها، متذکر شد: امام‌زادگان از ابتدا با نذورات و کمک های مردمی اداره شده‌اند، دولت هیچ گونه بودجه و اعتباری برای آن‌ها تخصیص نداده، و این بیانگر این است که ما هر چقدر تدیّن و اعتقادات مردم را باور کنیم، مشارکت و حضور زائران مان بیش تر خواهد شد .

حجت الاسلام مصائبی با بیان اینکه در جلفا کارهای خوبی را انجام داده ایم، ادامه داد: با اینکه ظرفیت ما در ترویج مسایل فرهنگی، بیش تر از این هاست و مردم ما، بسیاری از امام‌زاده‌ها را می شناسند، اما به علت بی توجهی مسؤولان در معرفی آن‌ها به مردم، آنان گمنام مانده اند .

وی با تکیه بر شعار سال، و اظهار بر اینکه ما هر اندازه که به موضوع حمایت از ایران و کالای ایرانی بپردازیم، جای کار است، یادآور شد: ما چه در بحث های نوشتاری، چه اجتماعی، فرهنگی بتوانیم قدم برداریم، باز هم جای کار است، چون مردم ایران، وفادارترین مردم به اسلام، حکومت اسلامی و ولایت مداری است .

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با تکیه بر وجود ۲۲۰ بقعه و امام‌زاده در استان، ادامه داد: از این تعداد ما به ۱۰۰ بقعه دسترسی داریم و خوشبختانه مردم   در راستای دسترسی به ما کمک کرده اند و همراه ما هستند، و هر چند ما مصمم به احیای امامزاده های استان هستیم، اما باز هم آنان گمنام مانده اند و آنگونه که شایسته شناسایی هستند، شناخته نشده اند و منظور از گمنام ماندن، عدم دسترسی نیست، بلکه به معنی عام، عدم شناخته شدن کامل است .

وی با بیان اینکه اولین وجهه از هر امام‌زاده، اعتقاد و باور مردم است و اگر مردم یک شهر یا روستا به وجود قبر یک امام‌زاده اعتقاد نداشته باشند، ما هم اعتقاد نخواهیم داشت، با تکیه بر آخرین آمار موقوفات استان متذکر شد: در مجموع بالای شش هزار موقوفه در استان داریم و در یک ماه گذشته نیز ۱۰ وقف جدید انجام شده است و مصمم هستیم تا پنج سال آینده، در آمد موقوفات آذربایجان شرقی را 10 برابر افزایش دهیم و استان ما مثل همیشه، در این حوزه نیز جزو اولین ها باشد .

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان، موقوفه های سال پیش را یک صد مورد خواند و گفت: جا دارد متوجه باشیم که   هر واحد یک رقبه است و تعداد رقبه ها ثابت نمی ماند و قابل افزایش است، اما نکته حایز اهمیت در این حوزه، کمبود وقف قرآن در استان است و متأسفانه وقف قرآنی در استان ما کم انجام می‌ شود و برای برگزاری مراسم جمع‌خوانی قرآن در ماه مبارک رمضان، از کرمانشاه درخواست کرده ام تا پنج هزار جلد قرآن   برای ما بفرستند .

حجت الاسلام مصائبی با تکیه بر اجرای طرح قدر، گفت: اجرای این طرح در استان سابقه نداشته، و ما با برگزاری آن، توانستیم تمام اسناد و پرونده های موجود در بایگانی را بررسی کنیم

وی در پایان با اشاره به بحث حرم تا حرم از طرح اتصال حرم امامزاده سید محمد از نوادگان امام محمد جواد(واقع در جلفا) به امامزاده شعیب خبر داد و گفت: بحث اصلی ما، بحث اقتصاد اسلامی و احیای موقوفات است .

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار