• امروز دوشنبه بیست و سوم مهر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

کانال سروش

شناسه خدمات

فراخوان طرح پژوهشی

معرفی پایگاه ها

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اعلام کرد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اعلام کرد

تلاش به تحقق نیات واقفین وظیفه اصلی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است

 دوشنبه 3 بهمن 1390   1057  0      

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تلاش به تحقق نیات واقف را از جمله وظایف اصلی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برشمرد.
در آستانه هفته وقف مدیر کل و کارکنان اوقاف و امورخیریه آذربایجان شرقی با نماینده ولی فقیه در استان دیدار کردند.
در این دیدار آیت الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت وقف در دین اسلام گفت: در متون احادیث به مسئله ی وقف و صدقه تاکید فراوانی شده به طوریکه موقوفات پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین از صدر اسلام ثبت و ضبط شده و برای استفاده عموم مردم وقف گردیده اند.امام جمعه تبریزصدقه را باب دیگردین اسلام دانست و در رابطه با انواع آن گفت: صدقه دو نوع آشکار و نهان دارد و ازجمله مهمترین آن ها صدقه جاریه یا وقف می باشد که فضیلت های فراوانی برآن وصف شده است. وی وقف اموال در زمان حیات را ازپرفضیلت ترین صدقه ها دانست و ابراز داشت: انسان ها باید هنگامی که آرزوی زندگی دارند و در زمان حیاتند اموالشان را وقف کنند، چرا که شاید مرگ مهلت ندهد تا بگویند اموال آن­ها به چه کسی خواهد رسید!
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با انتقاد از کم رنگ شدن وقف در جامعه ادامه داد: این امر باعث کم اعتنایی اغنیاء به امر وقف شده و به وقف در امور عامه ، مساجد و حوزه علمیه آنچنان که باید و شاید عمل نمی­کنند. وی آسیب شناسی کمی و کیفی عدم وقف در جامعه و بی رغبتی مردم به مسئله ی وقف را از جمله وظایف اساسی اداره کل اوقاف و امور خیریه برشمرد و ادامه داد: عملکرد نامناسب رژیم شاهنشاهی از جمله مهمترین علل کم شدن وقف در جامعه می باشد چرا که نابودی موقوفات توسط نظام شاهنشاهی و موقوفه خواران، در بین مردم بدبینی ایجاد نمود. وی اضافه کرد: نابودی موقوفه ربع رشیدی در شهر تبریز از جمله اقدامات نامناسب رژیم شاهنشاهی است که متاسفانه تاکنون اقدامات مناسب و قابل قبولی از سوی دولتمردان جهت احیای این موقوفه انجام نشده است.امام جمعه تبریز تلاش به تحقق نیات واقف را از دیگر وظایف اصلی اداره کل اوقاف و امور خیریه برشمرد و تصریح کرد: متولیانی که نمی­توانند موقوفات را در راستای نیات واقفین اداره کنند بایستی برکنار شوند و افراد امین و مسئولیت پذیر بجای آنها گمارده شوند تا اعتماد مردم به امانتداری کارکنان و متولیان امر وقف جلب شود.
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام شهاب الدین حسینی مدیر کل اوقاف و امورخیریه آذربایجان شرقی نیز ضمن عرض تسلیت رحلت جانسوز پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا (ع) از تبدیل امامزادگان به قطب های فرهنگی خبرداد. وی خاطر نشان ساخت: تاکنون تعداد 2هزار و 829 موقوفه ،13هزار رقبه و 431 امامزاده در سطح استان ثبت شده که از مجموع این امامزاده ها 18 امامزاده فعال می باشد. حجت الاسلام حسینی تصریح کرد: با تکمیل سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه موجود استان ، منابع و گردش مالی موقوفات از طریق این سامانه انجام خواهد گرفت.وی نیت محوری موقوفات را شعار سال جاری سازمان اوقاف و امور خیریه برشمرد و گفت: بر این اساس نیت محوری در اداره کل استان نیز مورد توجه قرارگرفته است.مدیر کل اوقاف و امورخیریه آذربایجان شرقی ادامه داد: با انعقاد تفاهم نامه ای بین این اداره کل با اداره کل منابع طبیعی استان، مشکل 711 هکتار از منابع طبیعی حل گردیده و احیای موقوفات فوق آغاز شده است. وی همچنین از احیای قبر حمال تبریزی خبرداد و افزود: در حوزه امامزادگان نیز طرح ساماندهی شاه حسین ولی در دست اجرابوده و خاک برداری امامزاده سید جمال نیز شروع شده است.حجت الاسلام حسینی افتتاح دفتر بنیاد توسعه موقوفات، دفاتر نمایندگی شهرستان های میانه ، هریس و خسروشهر را از اقدامات دیگر این اداره کل اعلام کرد و افزود: در راستای توسعه موقوفات و رسیدگی بهتر به آن­ها، دفاتر نمایندگی شهرستان های هشترود و بستان آباد نیز در آینده­ای نزدیک مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار