کد خبر : 303985

تاریخ درج خبر : سه شنبه 19 تیر 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه آذربايجان شرقي
• تدبر در قرآن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است
تدبر در قرآن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، کسی که در آیات قرآن تدبر نکند سزاوار تحقیر الهی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان آذربایحان شرقی، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمد علی آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در استان در مراسم اختتامیه چهل و یکمین دور از مسابقات استانی قرآن که در سالن همایش‌های دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد، با اشاره به این که ما باید افتخار کنیم در کشوری زندگی می کنیم که اصول و آئین قرآن در آن کشور حاکم است گفت: البته باید توجه داشته باشیم به طور کامل به قرآن عمل کنیم و فرهنگ قرآن باید در ادارات، کوچه‌ها، محلات، مدارس، دانشگاه‌ها حاکم شود.

 

وی با تکیه بر حدیثی از امام صادق(ع) مبنی بر وظایف ما در برابر قرآن گفت: تلاوت قرآن، ترتیل آیات قرآن، تفقه در آیات و عمل به آیات قرآن، وظیفه ما در قبال قرآن است در حالی که اگر قرآن را خوب بخوانیم و حفظ کنیم ولی عمل نکنیم، فایده ای ندارد.

 

 نماینده ولی‌فقیه در استان خاطر نشان کرد: قرآن عبرت از داستان‌ها‌، انجام اوامر الهی و ترک نواهی الهی است.

 

وی با بیان این که امام صادق(ع) حق تلاوت قرآن را تلاوت، حفظ و تجوید آن نمی دانند، ادامه داد: بر اساس روایات کسانی که حق تلاوت قرآن را ادا می کنند تنها امامان معصوم هستند.

 

آل هاشم با تاکید بر این که باید در قرآن تدبر کنیم ابراز کرد: تدبر در قرآن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، کسی که در آیات قرآن تدبر نکند سزاوار تحقیر الهی است.

 

وی خاطر نشان کرد: عالم ربانی کسی است که سر و کارش با تحصیل و تدبیر در قرآن باشد و کتاب آسمانی را باید با جدیت دنبال کرد.

 

 امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه قراآن، یادآور گذشته و آینده است و یادآور عوامل سقوط و عزت جوامع بشری است افزود: آیات الهی صحنه‌های قیامت و عظمت هستی را نشان داده و الگوهای زیادی را معرفی می‌کند. هم معجزه است و هم روان و متنوع و خبر دهنده از آینده بوده و بهترین داستان‌ها و شیوه دعوت را بیان کرده است.

 

وی دستورات قرآن را برآورده کننده نیازهای فردی و اجتماعی و نیازهای دنیوی و اخروی دانست و با تاکید بر اینکه این کتاب الهی متعلق به مردم زمان خاصی نیست تصریح کرد: سرچشمه قرآن رب العالمین، واسطه آن روح الامین، ظرف آن قلب پاک پیامبر، هدف آن بیداری مردم با زبانی فصیح بوده و بشارت آن در کتاب‌های پیشینیان است که باید درقبال قرآن به وظیفه خود عمل کنیم.

 

آل‌هاشم با بیان اینکه همه جای ایران باید فضای قرآن باشد گفت: امام خمینی قرآن را از مهجوریت نجات داد و ثابت کرد که اگر انسان با قرآن باشد، بیمه شده و هیچ‌کس توان رویارویی با آن را ندارد که ما این موضوع را در دفاع مقدس و... تجربه کردیم. ضمن اینکه موفقیت‌های امروز جوانان ما در کشور هم به واسطه فرهنگ قرآنی است.

 

وی جلسات تلاوت قرآن در حضور مقام معظم رهبری را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: رهبری به مسئولان کشور می‌خواهد بفهماند که به قرآن اهمیت دهند و فرمودند در کشور باید حداقل 10 میلیون حافظ قرآن باشد، لذا در استان هم کارهای خوبی انجام شده ولی انتظار داریم این فعالیت دو چندان شود تا سهم خود را از ده میلیون حافظ قرآن ادا کنیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: رسانه‌ها هم در مسیر ترویج فرهنگ قرآنی و عمل به قرآن یار و یاور فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی باشند.