• امروز یک شنبه ششم خرداد 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

خواب سنگین مسئولین و فراموشی امامزاده چهار منار در آستانه تبریز 2018

خواب سنگین مسئولین و فراموشی امامزاده چهار منار در آستانه تبریز 2018

در آستانه تبریز 2018 امامزاده چهار منار ،که از قدیمی ترین امامزاده های کشور می باشد مورد غفلت مسئولین قرار گرفته است.

 سه شنبه 21 شهریور 1396   146  0      

به گزارش روابط عمومی اداه کل اوقاف و امور خیریه طی روزهای اخیر خبری مبنی بر تخریب بخشی از امامزاده چهار منار توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تبریز در فضای مجازی پخش شد که بعد از پخش این خبر برخی از مسئولین اداره کل و ناحیه تبریز و جمعی از خبرنگاران در محل این امامزاده حضور یافته و از نزدیک در جریان مشکلات قرار گرفتند.

نا گفته نماند مقبره چهار منار تبریز که از دوران سلجوقی به یادگار مانده و یکی از پارامترهای اصلی در ثبت جهانی بازار تبریز محسوب میشود، این روزها حال خوشی ندارد، به طوریکه وقتی از درب آن وارد می‌شویم به عمق فاجعه پی می‌بریم.

مقبره امیرمولا، مقبره امیر وهسودان روادی و امیرمحمد(مملان) روادی، مقبره‌ای کم‌نظیر از دوره سلجوقی است که در دوره‌های بعد خصوصا در دوره صفوی و قاجار بعد از زلزله‌های مختلف تبریز، بازسازی شده است؛ البته در منابع اخیر به حضور مزار مربوط به سیدی بزرگوار در محدوده این مجموعه نیز اشاره شده است و احتمال می‌دهند که به شرف عزت آن بزرگوار گنبدمقبره امیروهسودان و امیرمحمد روادی در این محوطه ساخته شده باشد.

این گنبد مقبره به‌عنوان یکی از عناصر پایه شهرسازی تبریز به همراه مسجد جامع تبریز، یکی از شاخص‌های مبنای تبریز در پرونده ثبت‌جهانی تبریز است. بخش عمده مجموعه تاریخی بازار تبریز به خاطر اهمیت این بنا در تمام اسناد و نقشه‌های دوران مختلف تاریخی چند‌صد سال گذشته، با نام محله چهارمنار ثبت شده است.

این بنا و مجموعه محوطه آن که شامل این گنبد مقبره و گنبد مقبره ای دیگر و فضاهای جنبی آن در بخش شمالی حیاط بود در سال 1385 به ثبت ملی رسیده و اکنون این مقبره تاریخی و مذهبی به حال خود رها شده است.

در ادامه این بازدید حجت الاسلام رضا جعفری در گفتگو با خبرنگاران افزود: توجه به توسعه امامزادگان در گسترش گردشگری مذهبی نقش مهمی دارد و امروزه می طلبد در آستانه تبریز 2018 به  آن توجه ویژه شود.

وی با ابراز گلایه از مسئولان تبریز و آذربایجان شرقی نسبت به وضع نامطلوب «چهارمنار» در راسته کوچه، اظهار داشت: این مقبره در جریان ثبت جهانی بازار تبریز توسط میراث فرهنگی از اوقاف و امور خیریه گرفته شد تا مرمت شود و کار مرمت و تعمیرات نیز آغاز شد ولی تاکنون نیمه کاره گذاشته شده است.

حجت الاسلام جعفری با بیان اینکه این مکان تاریخی در دوره سلجوقی ساخته و در سال 1208 هجری قمری توسط دختر فتحعلی شاه قاجار مرمت و بازسازی شده است، ابراز تاسف کرد که ورودی چنین بنایی که به عنوان شناسنامه تبریز نیز از آن یاد می شود دیواری سیمانی کشیده و مانع دیده شدن این مکان تاریخی شده است.

وی با اشاره به اینکه این امامزاده با چهار نسل به امام سجاد(ع) می رسد، بیان کرد: سال گذشته شهردار سابق از این محل بازدید کرده و وعده بودجه ای هم برای بازسازی و مرمت آن داد ولی تاکنون اقدام عملی در این خصوص برای بهبود وضعیت این مکان صورت نگرفته است.

حجت الاسلام جعفری میراث فرهنگی را از مهم ترین نهادهایی دانست که در بازسازی و مرمت این مکان نقش بسزایی دارد تا بتواند به عنوان شناسنامه تبریز فرصتی برای پذیرش گردشگران باشد.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک تبریز اضافه کرد: مدیرکل این اداره در گذشته شهردار منطقه هشت تبریز بوده و از نزدیک مشکلات این منطقه و مقبره چهار منار را می شناسد ولی هیچ اقدام موثری در 10 سال گذشته انجام ندادند به طوری که امروز شاهد بلاتکلیفی آن هستیم.

حجت الاسلام جعفری در ادامه این بازدید از امامزاده سید حمزه تبریز به مشکل ساخت حسینیه و فرهنگسرای این امامزاده هم اشاره و اظهار کرد: این بقعه متبرکه جزو هویت مذهبی تبریز به شمار می رود و برای مردم نیز اهمیت خاصی دارد ولی متاسفانه در راستای بی توجهی مسئولان به اماکن متبرکه دچار بی مهری شده است.

وی ادامه داد: این امامزاده با قدمتی که دارد و مربوط به دوره صفویه است در کنار مقبره الشعرا که آن را برای تبریز 2018 آماده می کنند غریب مانده است در حالی که باید به آن نیز توجه شود چراکه بیشتر گردشگرانی که برای مقبره الشعرا می آیند از این امامزاده نیز دیدن و زیارت می کنند.

حجت الاسلام جعفری یادآور شد: چرا با وجود چنین بنای تاریخی و مذهبی باید به المان هایی که 50ساله هستند توجه شده و به عنوان نماد تبریز مطرح شود.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک تبریز اضافه کرد: ما منکر توجه به نمادهایی چون مقبره الشعرا نیستیم چراکه مدفن شعرا و علما و عرفاست ولی در کنار چنین نمادی باید این امامزاده ریالی هزینه نشود آن هم با توجه به تعهدات کتبی که در خصوص توسعه و آبادانی آن داریم.

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار