کد خبر : 285656

تاریخ درج خبر : سه شنبه 18 مهر 1396
اداره كل اوقاف و امور خيريه آذربايجان شرقي
• تأکید به اهمیت نماز اول وقت در بین زائرین اربعین
حجت الاسلام مصائبی با تاکید بر گسترش فعالیت های فرهنگی در ایام اربعین ،تأکید بر نماز اول وقت را یکی از مهمترین فعالیت های فرهنگی دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه اذربایجان شرقی صبح امروز جلسه کمیته فرهنگی ستاد اربعین با حضور مدیران و نمایندگان ادارات مربوطه با ریاست مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی تشکیل شد.

در ادامه حجت الاسلام علی مصائبی با اشاره به حضور انبوه زائران ایرانی در خاک عراق و استفاده از پول ایران گفت: علیرغم حضور گسترده مردم کشورمان در عراق ولی با این حال باز در برخی مناطق پول ایران را نمی شناسند که این امر در تهیه اقلام مشکل ایجاد می کند.

وی یکی از اهداف ایجاد موکب ها را برقراری ارتباط با زائران دیگر کشور ها و اهل تسنن دانست و افزود: برخی موکب ها در خاک عراق توسط اهل تسنن اداره می شود که باید این موکب ها از نظر مادی و فرهنگی تغذیه شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت تبلیغات فضایل زیارت اربعین در نمازهای جمعه گفت: از ائمه محترم جمعه خواهشمندیم در تریبون های نماز جمعه به تبیین این مسئله بپردازند.

وی در همین راستا ادامه داد: همواره صدا و سیما نقش اساسی در امر تبلیغ داشته و در این مسیر نیز می تواند همچون سالهای گذشته حال و هوای زیارت و آداب زیارت را در بین مردم ایجاد کند.

وی با تأکید بر نحوه پخش اقلام فرهنگی در بین زائرین گفت: متأسفانه سال اخیر مشاهده کردیم تعدادی کثیری از کتب فرهنگی به صورت نا منظم پخش شده بودند که باید امسال دقت لازم صورت گیرد.

حجت الاسلام مصائبی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه موکب ها از اول ماه صفر تحویل داده می شود از دستگاه  های اجرایی انتظار داریم کمک کنند تا بتوانیم غیر از خدمات دهی به زائران فرهنگی دینی خود را نیز انتقال دهیم.

وی بیان کرد: در بحث فرهنگی باید به بحث نماز بیشتر توجه شود و در جهت تبلیغ نماز علی الخصوص نماز اول وقت فعالیت گسترده ای انجام شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی تصریح کرد: عراقی ها بیشتر مشتاق کمک ما هستند تا دخالت در امورشان که در همین راستا آستان قدس رضوی خودش موکب ندارد ولی به صورت گسترده به دیگر موکب ها و زائران خدمات رسانی می کنند.

در ادامه حجت الاسلام احمد حمیدی با اشاره به خواهر خواندگی شهر تبریز با کربلا گفت: با توجه به این خواهر خواندگی شهرداری تبریز بهتر و متفاوت تر از سال گذشته در ایام اربعین حضور خواهد یافت.

وی با بیان اینکه باید از این ایام برای معرفی تبریز 2018 نیز استفاده کنیم گفت: در این راستا اقداماتی انجام یافته است که از جمله آنها می توان به پخش حوله در بین زادرین اشاره کرد که به صورت بسیار گسترده این کار انجام خواهد شد.

معاون اجتماعی ،فرهنگی و هنری شهرداری تبریز اظهار داشت:از 11 تلوزیون شهری نیز می توان در امر تبلیغ استفاده کرد که از نهادهای مربوطه خواهشمندیم تیزرهای زیر 40 ثانیه را در اختیار ما قرار دهند تا از این تلوزیون ها پخش کنیم.

وی با بیان اینکه تبلیغات نقش اساسی در شور و اشتیاق مردم دارد افزود: جهت گیری در مورد مباحث تبلیغاتی ضروری بوده و باید تصمیمات کارشناسی شده گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: در کشور عراق شیعه ها کار مردمی انجام میدهند و ما نباید کار آنها را کم رنگ کنیم و ادارات دولتی نیز مستقیم وارد کار نشوند بلکه زیر ساخت ها را فراهم کنند.